CHYTRÉ ZASTÁVKY V BRNĚ

 

 

Prvního října 2014 uvedl Dopravní podnik města Brna do zkušebního provozu tzv. "chytré zastávky." Jde v podstatě o menšího bratra pětiřádkových elektronických LED diodových informačních panelů ELP 185, které jsou umístěny ve většině přestupních uzlů IDS JMK. Jsou však o něco menší a na rozdíl od těch větších, neumožňují připojení k internetu. Umístěny bývají přímo na označnících vybraných zastávek. Displeje chytrých zastávek s označením ELP 183 mají jen tři řádky. Na prvních dvou se zobrazuje číslo, cílová zastávka a čas odjezdu dvou nejbližších spojů a na třetím se zobrazuje informace o případných zpožděních, výlukách či náhradní dopravě. Panely jsou vybaveny také kamerou a reproduktorem, takže v případě výjimečné situace může dispečer vizuálně zkontrolovat co se děje na konkrétní zastávce, případně cestujícím svým hlasem oznámit důležitou informaci.

Informace z Chytrých zastávek mohou využít i nevidomí cestující. Po vyslání povelu č. 1 z vysílače vpn se dozví na které zastávce stojí, na povel č. 2 se dozví aktuální čas a po vyslání povelu č. 6 jsou ohlášeny 2 nejbližší odjezdy vozidel podle jízdního řádu. Bohužel však zatím nelze akusticky oznámit to nejdůležitější, informaci ze třetího řádku, tedy mimořádnou informaci o případném zpoždění či výluce vozidla, nebo o nutnosti použití náhradní dopravy. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna se snažíme zprovoznit i tuto možnost, avšak zatím bez "slyšitelného" úspěchu.

V první vlně bylo nainstalováno celkem 55 elektronických panelů a v roce 2016 k nim přibylo dalších 8 . Nyní je jich tedy celkem 63. instalovány jsou, až na výjimky, na každé zastávce 2 kusy - zpravidla přímo na označníku zastávky v obou směrech. Využívat je můžete na následujících zastávkách:

Obrázek chytré zastávky.

 

Zastávky linky č. 1 (částečně i 3, 9 a 11):
Výstaviště – hlavní vstup, Lipová (1 ks), Pisárky, Stránského, Vozovna Komín, Svratecká, Podlesí, Přístaviště, Rakovecká, Kubíčkova, Ondrouškova a Ečerova (1 ks).

Zastávky linky č. 2:
Bohunická, Ořechovská (1 ks), Moravanské lány, Moravanská, Modřická cihelna a Tyršova.

Zastávky linky č. 8 (částečně i 6 a 10):
Dunajská, Švermova, Běloruská, Krematorium, Vsetínská, Židovský hřbitov, Krásného, Novolíšeňská, Masarova, Kotlanova, Jírova a Myfkova (1 ks u označníku levé koleje).

Zastávky linek č. 9 a 11 :
Halasovo náměstí a Čertova rokle.

Zastávky linky č. 10:
Stránská skála a Stránská skála - smyčka (1 ks).

Zastávky linky č. 12: > Komárov (1 ks)

 

Proč právě tyto zastávky?
Je to proto, že tyto zastávky leží mimo trasy autobusů náhradní dopravy, takže při výluce a zavedení náhradní dopravy se cestující nemají možnost o změně jinak dozvědět.

 

*** *** ***

 

INFORMAČNÍ PANELY ELP 185

Mimo chytrých zastávek DPMB jsou na přestupních uzlech v Brně umístěny i větší, pětiřádkové informační LED diodové panely. Pro oznámení odjezdů nejbližších čtyř linek jsou zde určeny první 4 řádky, na pátém se pak zobrazují mimořádné zprávy. Kromě informací o odjezdech vozidel hromadné dopravy nabízejí tyto panely také bezplatné připojení k internetu přes Wi-Fi. Provozuje je společnost Kordis a umístěny jsou na zastávkách Hlavní nádraží, Česká, Mendlovo náměstí, Stará osada, Královo pole-nádraží, Bystrc-ZOO, Modřice-smyčka, Lesná-nádraží a Chrlice-nádraží. Více informací o jejich přesném umístění najdete na: přehledu umístění informačních tabulí na zastávkách dopravních prostředků zařazených do systému IDS JMK.

Dopravní podnik města Brna s rozšiřováním tzv. "chytrých zastávek" v rámci MHD počítá i do budoucna. V roce 2017 jich plánuje nainstalovat celkem 52 třířádkových a 15 pětiřádkových na dalších třiceti šesti tramvajových zastávkách v Brně. Společnost KORDIS která provozuje v celém Jihomoravském kraji přibližně 130 kusů pětiřádkových elektronických panelů však s jejich dalším, masovým rozšiřováním do budoucna už nepočítá.

 

 

UPOZORNĚNÍ:

Velkým problémem, se kterým se konstruktéři informačních panelů dosud potýkají, je poměrně velké rušení signálu z vysílačů VPN. Při aktivaci akustického výstupu je proto nutné být co nejblíže u informačního panelu. Mějte na paměti také to, že odezva akustického výstupu není vždy okamžitá a může trvat i několik sekund. Pokud informace po stisku příslušného tlačítka nezazní, tak vyslání povelu zkuste zopakovat.

 

A jaké údaje z informačních panelů můžete získat?

 

 

Ke dni 5. 10. 2014 zpracoval Josef Konečný
Poslední aktualizace 1.12. 2016