UŽITEČNÉ INFORMACE A KONTAKTY

 

 

Níže vám předkládám několik užitečných informací a kontaktů na společnosti a organizace, které mají co do činění s problematikou nevidomých a zrakově postižených osob. Věřím, že se alespoň někomu z vás, vítaných návštěvníků těchto stránek můžou hodit.


 

UŽITEČNÉ KONTAKTY:

 

Prodejna bílých holí

Prodejna zdravotnických potřeb MTE nabízí mj. také celý sortiment bílých holí od firmy Svárovský. Najdete ji na Hybešově ulici č. 43. Volat tam můžete na tel. číslo 543 432 412 a psát na e-maillovou adresu lekarna@mte.cz. Webová adresa je www.mte.cz a otevírací doba je denně od 7:30 do 17:00 hodin.

 

***

Odbory sociálních věcí Magistrátu města Brna

Od 1. ledna 2012 spadá výkon agend tzv. nepojistných sociálních dávek, tedy systému dávek pomoci v hmotné nouzi a dávek pro osoby se zdravotním postižením, pod krajskou pobočku Úřadu práce ČR. Tím došlo i ke změně míst, kde se tyto záležitosti vyřizují.

Na všech kontaktních pracovištích Úřadu práce jsou stanoveny úřední hodiny stejně, tedy:

 

***

Městská správa sociálního zabezpečení Brno

Sídlí na ulici Veveří č. 5. Telefonicky se s nimi můžete domluvit na čísle 541 516 111 a e-mailovou zprávu jim můžete poslat na adresu posta.xb@cssz.cz. Úřední hodiny pak jsou v pracovní dny:

 

***

Tyfloservis Brno

Adresa: Tyfloservis Brno o.p.s. , Kamenomlýnská 2, 603 00 Brno
Tel/fax: 541 212 810
Mobil: 608 572 335
E-mail: brno@tyfloservis.cz

Najdete jej v areálu slepecké školy v Pisárkách. Návštěvní hodiny jsou každý čtvrtek od 13 do 18 hodin. Na konzultaci je nutné se předem objednat. Tyfloservis poskytuje základy sebeobsluhy a samostatného pohybu a předvádí klasické i elektronické optické pomůcky. Je koncipován jako terénní služba a jeho pracovníci vás mohou rovněž navštívit doma, kdekoliv na území Jihomoravského kraje.

 

***

TYFLOCENTRUM BRNO O.P.S.

Adresa: Chaloupkova 3, 612 00 Brno - Kr. Pole
Tel.: 515 919 770
E-mail: info@centrumpronevidome.cz, bariery@tyflocentrumbrno.cz
Web: www.centrumpronevidome.cz

TyfloCentrum nabízí zrakově postiženým osobám celou řadu služeb a aktivit s nimiž se můžete seznámit na výše uvedené webové adrese. V oblasti odstraňování architektonických bariér pak poskytuje uživatelské konzultace pro jejich odstraňování na území Jihomoravského kraje.

 

***


 

 

UŽITEČNÉ INFORMACE

 

Jak je to s platností průkazů ZTP a ZTP/P v systému IDS JMK?

 

***

Malé nahlédnutí do historie hlasových syntéz

Pokud vás zajímá od kdy a jak začínaly mluvit první počítače pro nevidomé, tak se mrkněte na: Historii hlasových syntéz. Vedle povídání o vývoji mluvících programů tam najdete i zvukové ukázky.

 

***

Možnost zakoupení jízdenky ve vlaku bez příplatku

Dnem 12. prosince 2010 vstoupily v platnost nové Smluvní přepravní podmínky Českých drah. Tyto podmínky obsahují také ustanovení, které umožňuje držitelům průkazů ZTP a ZTP/P zakoupení jízdenky ve vlaku i při nástupu v "obsazené" stanici - tedy ve stanici, kde je výpravčí a pokladna - bez manipulační přirážky. Toto ustanovení je zakotveno v kapitole IV v bodu 75 b. Jízdenku je možné zakoupit u průvodčího za hotové i "předplacenou" In - kartou. Bod 75. 1. výše uvedených přepravních podmínek pak uvádí, že: "Manipulační přirážku ani přirážku neplatí cestující při úhradě přepravného za psa ve vlaku."
Může se však stát, že když bude cestovat rodina, například 1 držitel průkazu ZTP/P, manžel jako průvodce a jedno dítě starší šesti let, tak bude vyžadován příplatek 40 Kč za zakoupení jízdenky ve vlaku pro dítě.

UPOZORNĚNÍ !!! U vlaků kategorie SC s povinnou rezervací místa tuto službu pochopitelně využít nelze.

 

***

Aktualizace 15.11. 2013