V holi nebo do ruky? | co dělat, když se nám vysílač pokazí? | Návody NA POUŽITÍ | VPN 03 | VPN 403
Využívání dálkově ovládaných informačních a orientačních akustických systémů pouhým stisknutím tlačítka na kapesním vysílači VPN 01 nebo na vysílači VPN 03 zabudovaným ve slepecké holi, je dnes již pro většinu těžce zrakově postižených osob běžnou záležitostí. Tyto vysílače je možné použít v řadě situací. Například při nasměrování k orientačně významným místům, při aktivaci akustické signalizace na přechodech pro chodce, při přihlášení se do vyvolávacího registračního systému, při získávání informací o čísle a cílové stanici dopravního prostředku ve větších městech atd.
Otázkou však zůstává: "Co je lepší? Vysílač v holi nebo do ruky?" Každý z nich má své výhody, ale i nevýhody. Pokusíme se je zde nyní trošku shrnout.
1. VPN 01 je možné využívat bez ohledu na typ používané bílé hole, VPN 03 je možné instalovat pouze do holí skládacích.
2. VPN 01 má 6 tlačítek, takže je možné využít aktivace až šesti frází u majáčku typu OHM. VPN 03 má tlačítka 3. Vysílá také šest povelů, ale u majáčku OHM aktivuje pouze 3 fráze.
3. Pro použití vysílače VPN 01 musíte mít volnou ruku, což může být problém například v případě, že v jedné ruce máte bílou hůl a v druhé například vodícího psa, nákup, deštník, či jiné zavazadlo. U VPN 03 tento problém odpadá.
4. U VPN 01 je nutno stále myslet také na to, abyste jej nezapomněli doma nebo v kapse jiné bundy.
5. Výměna baterií u VPN 01 je trošku složitější. Je k ní potřeba křížový šroubovák a nějaká podložka. U VPN 03 je vyměníme kdekoliv stejně snadno, jako například u starých kulatých baterek.
6. Také dosah signálu je u tohoto typu menší, než u vysílače zabudovaném v holi. Ta totiž slouží v rozloženém stavu zároveň jako anténa. Pracovnice brněnského Tyfloservisu provedly na naši výzvu porovnání obou typů, zaměřené právě na dosah signálu, které tento fakt jednoznačně potvrdilo. Vysílač VPN 03 v rozložené holi spolehlivě aktivuje akustické a informační systémy už na vzdálenost 87 m. Při jejím postupném skládání se tato vzdálenost zkracuje, takže složená hůl vyšle signál na vzdálenost pouhých 28 m. Vysílač do ruky pak aktivuje stejné zařízení za stejných podmínek ze vzdálenosti 22 metrů. K nápadnému nesouladu mezi oběma typy vysílačů pak dochází při aktivaci informačních systémů hromadné dopravy. V blízkosti dopravních prostředků využívajících elektrický pohon dochází k silnému rušení vlivem elektromagnetického pole. Vysílač v rozložené holi má silnější signál a tyto informační systémy spolehlivě aktivuje. Vysílač do ruky v těchto situacích často selhává.
7. Co se týká poruchovosti, tak ta je zase větší u VPN 03. Je to způsobeno tím, že na ni při běžném používání působí trvalé otřesy a také, přiznejme si to, nám hůl i s vysílačem přece jen občas spadne na zem, zejména pokud jsme zvyklí ji odkládat jen tak, že ji v rozloženém stavu opřeme o zeď.
V první řadě je nutno ověřit, jestli je vysílač skutečně polámaný. Při správné funkci by měl při stisku kteréhokoliv tlačítka dvakrát pípnout. Pokud pípne jen jednou, pak je to známka slábnoucích baterií. Pokud nepípne vůbec, pak také jako první krok zkontrolujeme stav baterií a kontaktů. U vysílačů VPN 03 se často stává, že se šroubovací uzávěr pouzdra baterií, vlivem otřesů způsobených používáním hole, malinko uvolní a tím se přeruší kontakt. V tom případě jen stačí sundat poutko hole s gumovou čepičkou a uzávěr pod ní trošku dotáhnout. Při výměně baterií je také nutno dát pozor na jejich konkrétní tvar, neboť některé jsou příliš "mělké" a neumožňují vytvoření spolehlivě funkčního kontaktu.
Vysílače VPN 01 (samostatný) a VPN 03 (zabudovaný v rukojeti slepecké hole)
Pokud však ani toto nezabere, pak nezbývá, než vysílač dát (v případě VPN 03 i s holí) do opravy. "A s čím pak budu chodit?" Tak zní typická otázka většiny uživatelů.
Zcela samozřejmě předpokládáme, že každý nevidomý má v zásobě nejméně jednu, ale raději hned dvě náhradní hole. A co vysílač? Pro drtivou většinu běžných uživatelů by opravdu nemělo smysl si pořizovat také náhradní vysílač. Pak už ale nezbývá nic jiného, než si jej na přechodnou dobu někde zapůjčit. Na jižní Moravě je to možné například v brněnském TyfloCentru. Ale ne všechna TyfloCentra možnost zapůjčení nejzákladnějších pomůcek nabízejí. Někde to však může být například oblastní odbočka SONS, jinde zase Tyfloservis. Proto je nutno se o tuto možnost trošku víc zajímat a dotazovat se v nejbližším zařízení tohoto typu podle místa svého bydliště.
*** *** ***
Vysílačem VPN 01 je možno vyslat pomocí šesti tlačítek šest povelů. Mezi tlačítky 1 a 2 je umístěna hmatná značka pro jednoduchou orientaci na klávesnici. Jednotlivá tlačítka plní tyto funkce:
TLAČÍTKO 1:
TLAČÍTKO 2:
TLAČÍTKO 3:
TLAČÍTKO 4:
TLAČÍTKO 5:
TLAČÍTKO 6:
Trvalým stiskem tlačítek 2 až 6, lze po dobu držení vyvolat opakované vysílání příslušného povelu s periodou asi 2 vteřiny (autorepeat).
Vysílač VPN 01 je vybaven akustickou indikací vyslání povelu a stavu baterií. K této indikaci dojde při stisku kteréhokoliv tlačítka. Dvojí pípnutí ukazuje na správnou funkci a dobrý stav baterií, jedno pípnutí upozorňuje na snížení vysílaného výkonu a nutnost v nejbližší době vyměnit baterie. Stisknutí, které nevyvolá akustickou odezvu vůbec nebo vyvolá odezvu, která je přerušovaná (chrastění), ukazuje na nefunkčnost vysílače z důvodu vybití baterií nebo jiné závady.
Vysílač VPN 01 je napájen dvěmi články 1,5V typu LADY, 4001, LR1, AM5, SUM5, N nebo R1. Při jejich výměně postupujeme následovně:
***
Tímto vysílačem je možno vyslat žádané povely pro dálkové ovládání akustických orientačních zařízení pomocí tří tlačítek. Vysílač je umístěn v horní části bílé orientační hole 5tidílné skládací typu OrS5. Tlačítko 1 je nejblíže rukojeti hole (nahoře), tlačítko 2 je uprostřed a tlačítko 3 je nejblíže špičce hole (dole). A jaké jsou jejich funkce?
TLAČÍTKO 1:
TLAČÍTKO 2:
TLAČÍTKO 3:
Trvalým stiskem tlačítek 2 nebo 3 lze po dobu držení vyvolat opakované vysílání příslušného povelu s periodou asi 2 vteřiny (autorepeat).
Vysílač VPN 03 je napájen dvěmi články 1,5V typu LADY 4001, LR1, AM5, SUM5, N nebo R1. Je vybaven akustickou indikací vyslání povelu a stavu baterií. K této indikaci dojde při stisku libovolného tlačítka. Dvojí pípnutí ukazuje na správnou funkci a dobrý stav baterií, jedno pípnutí upozorňuje na nutnost v nejbližší době vyměnit baterie. Stisknutí, které nevyvolá akustickou odezvu vůbec nebo vyvolá odezvu, která je přerušovaná (chrastění), ukazuje na nefunkčnost vysílače z důvodu vybití baterií nebo jiné závady. A jak baterie v případě potřeby vyměníme?
POZOR!!! PŘI VÝMĚNĚ BATERIÍ NIKDY NEPOVOLUJEME ZAPUŠTĚNÝ ŠROUB NA BOKU VRCHNÍ ČÁSTI HOLE POD DRŽADLEM!!!
Vysílaný kmitočet: 86,790 MHz
Výkon vysílače: 10 mW
Modulace FSK
Kmitočtový zdvih: *3 kHz
Napájecí napětí: 3 V (2 x 1.5V LADY, 4001, LR1, AM5)
Odběr proudu při vysílání povelu: cca 20 mA
Doba trvání vysílání povelu: cca 100 ms
Dosah: min. 30 m
Rozsah pracovních teplot: -20 až +60°C
Rozsah skladovacích teplot: -40 až +60°C
Rozměry VPN 01: 46x21x85 mm (se sponou)
Váha VPN 01: cca 60 g
Norma: ČSN ETS 300 220
***
Nový typ vysílače VPN 403 (zabudovaný v rukojeti slepecké hole)
Také tento vysílač je zabudovaný do rukojeti bílé orientační hole a má jen 3 tlačítka. Jeho výhody oproti vysílači VPN 03 spočívají v tom, že tlačítka jsou podstatně větší a lépe hmatná, lze jej přepnout i na frekvence používané na Slovensku, ale především je z tohoto vysílače možné vysílat každý ze šesti používaných povelů samostatně tak, jak to umí VPN 01. Jak je to možné? Pro vyslání dvou sousedících povelů se používá buď krátký (do 1 sec.) nebo dlouhý (1 až 2 sec.) stisk tlačítka. Tímto způsobem je tedy možné aktivovat:
Tlačítko 1, krátký stisk
Tlačítko 1, dlouhý stisk
Tlačítko 2, krátký stisk
Tlačítko 2, dlouhý stisk
Tlačítko 3, krátký stisk
Tlačítko 3, dlouhý stisk
Vysílač VPN03/FMA lze použít jak na území České, tak i Slovenské republiky. Přepnutí se aktivuje současným stiskem Tlačítek 2 a 3 po dobu delší než 3 sec. Stav je indikován zvukem znaků "C" a "S" Morseovy abecedy (ČR čárka, tečka, čárka, tečka, SR tři tečky).
Stejně jako oba předchozí modely, tak i tento je vybaven akustickou indikací vyslání povelu a stavu baterií. Po každém stisku kteréhokoliv tlačítka se ozve dvojí pípnutí, které signalizuje, že je vše v pořádku. Ozve-li se pouze jedno pípnutí, tak je to signál slabého vysílaného výkonu v důsledku slábnoucích baterií, které bychom měli co nejdříve vyměnit. Stisknutí, které nevyvolá akustickou odezvu, ukazuje na nefunkčnost vysílače z důvodu vybití baterií nebo jiné závady. Výměna pak probíhá stejně jako u modelu VPN 03.
Vysílaný kmitočet 86,79 MHz (ČR), 87,10 MHz (SR)
Výkon vysílače max. 6 mW
Typ modulace FSK
Kmitočtový zdvih typ. ± 3 kHz
Napájecí napětí 3V (2x1.5 V, Mikro AAA)
Proudový odběr při vysílání povelu cca 30 mA
Doba trvání vysílání povelu cca 100 ms
Rozsah pracovních teplot - 20 °C až + 60 °C
Rozsah skladovacích teplot - 40 °C až + 70 °C
Váha s bateriemi cca 210g
Zařízení vyrábí, záruční i pozáruční opravy a servis provádí firma:
APEX, s.r.o., Na Ochoze 581, 252 42 Jesenice (u Prahy)
tel.: 241 090 650, 241 090 619
mobil: 724 548 628
e-mail: info@apex-jesenice.cz
web: www.apex-jesenice.cz
Poslední aktualizace 1.9. 2020